13 Nisan 2024

Akdeniz Haber Ajansı

Akdeniz'in Haber Portalı

Brent petrolün varil fiyatı 111,5 dolarda

Çin’deki koronavirüs salgınını artışı, Rusya-Ukrayna savaşı ve Husilerin Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine saldırısı petrol fiyatları üzerinde hakimiyetini koruyor.

Cuma günü 109,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 107,93 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün gün açılışında kapanışa göre yüzde 3,31 artışla 111,50 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 106,82 dolardan alıcı buldu.

FİYATLARI SAVAŞ KÖRÜKLEDİ

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıların yol açtığı arz endişeleri etkili oldu.

petrol

YAPTIRIM ADIMLARI EKONOMİDE ETKİLİ OLUYOR

ABD başta olmak üzere, Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin diplomasi ve yaptırım adımları gündemin odağındaki yerini koruyor. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşı gündemiyle çarşamba günü Brüksel’e gidecek. Perşembe günü NATO zirvesi, G7 zirvesi ve Avrupa Konseyi zirvesine katılacak Biden, ardından Polonya ziyaretini gerçekleştirecek.

Bu görüşmelerin, Rusya’ya yönelik yaptırımların genişletilebileceği ve petrolde tedarik sıkıntısı yaşanabileceği endişelerini artıracağı tahmin ediliyor.

SUUDİ ARABİSTAN’IN PETROL TESİSLERİNE SALDIRI FİYATLARI YÜKSELTTİ

Öte yandan, Suudi Arabistan petrol tesislerine patlayıcı yüklü insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırılar da arz endişelerini artırarak fiyatların yukarı yönlü seyrini destekledi.

Yemen’de hükümet güçlerine destek veren Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki dün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyine gönderdiği 9 İHA ile bir balistik füzenin düşürüldüğünü duyurmuştu.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA da Enerji Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, İran destekli Husilerin cumartesi gecesi Cazan’daki petrol ürünleri dağıtım istasyonuna, pazar sabaha karşı da Yanbu Doğalgaz Santrali ve ardından Yanbu Aramco Sinopec Rafineri Şirketi’ne İHA saldırısı düzenlediğini aktarmıştı.