8 Haziran 2024

Akdeniz Haber Ajansı

Akdeniz'in Haber Portalı

Antalya bu hafta yanacak! Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu hafta Antalya ve yurt geneli için sıcaklık uyarısında bulundu. Bu hafta Afrika üzerinden Türkiye’ye giriş yapacak sıcak hava dalgası sonucu yurdun büyük bir bölümü sıcak havanın esiri olacak. Antalya’da ise sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselecek. Uzmanlar 11 ile 16 saatleri arasında vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Antalya son haftalarda yer yer kapalı ve bulutlu havalar etkili olurken haziran ayının gelmesiyle beraber sıcaklıklarda ani yükselişler yaşanacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarına göre bu hafta Antalya’da sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselirken uzmanlar güneşin tam tepe de olduğu 11 ve 16 saatlerinde dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir şeklinde uyarılarda bulundu. 

AFRİKA SICAKLARI GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yurt geneli için sıcaklık uyarısında bulundu. Afrika üzerinden gelecek sıcak hava dalgası sonrası Türkiye genelinde sıcaklıklarda anormal yükselişler yaşanacak. Yer yer termometreler 40 dereceyi gösterecek. Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; geçen hafta boyunca Türkiye’yi etkileyen yağışlı ve serin havanın yurdu terk ederek, yerini sıcak ve yağışsız bir havaya bırakacağı tahmin edilmiyor. Hava sıcaklıklarının yurdun batı kesimlerinden başlayarak artacağı, hafta ortasına kadar Yurdun batı, iç ve güney kesimlerinde 6 ila 10 derece, Karadeniz sahil kesiminde ise 3 ila 6 derece mevsim normalleri üzerine çıkması bekleniyor.