10 Temmuz 2024

Akdeniz Haber Ajansı

Akdeniz'in Haber Portalı

Uzun boylularda bağırsak kanseri riski daha fazla

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, uzun boylularda bağırsak kanseri riskinin daha fazla olduğunu kaydetti.

Mart ayının bağırsak kanseri farkındalık ayı olduğuna dikkat çeken Coşkun, şu açıklamalarda bulundu:

“İçinde bulunduğumuz mart ayı, bağırsak kanseri farkındalık ayı. Özellikle bağırsak kanserinin erken teşhisine yönelik ülkemiz dahil tüm dünyada bir dizi etkinlikler yürütülüyor. 2 Mart 2022 tarihinde Cancer Epidemiology Biomarkers Prevention dergisinde, Elinor Zhou ve arkadaşları tarafından ilginç sonuçları olan bir çalışma yayınlandı.

“BOYU UZUN OLAN KİŞİLERDE BAĞIRSAK KANSERİ GELİŞME RİSKİNİN DAHA FAZLA”

47 uluslararası çalışmadaki 280 bin bağırsak kanserli ve 14 bin bağırsak adenomlu hastanın analiz edildiği bu büyük metanalizde, boyu uzun olan kişilerde bağırsak kanseri gelişme riskinin daha fazla olduğu ortaya konuldu. Bu çalışmada her 10 santimlik boy uzunluğunun kolorektal kanser gelişme riskinde yüzde 14’lük ve yine bağırsak adenom gelişmesinde yüzde 6’lık bir artışa yol açtığı gösterildi. En yüksek persentilde en uzun olan kişilerde, en düşük persentildeki en kısa olan bireylere göre bağırsak kanseri riskinin yüzde 24 daha fazla.

Uzun boylularda bağırsak kanseri riski daha fazla #1

ORGAN BÜYÜKLÜKLERİ SEBEP OLABİLİR

Araştırmacılar, bu durumun uzun boylu olan kişilerde organların daha büyük olmasının bu durumun sebeplerinden birisi olabileceğini düşünüyor. Daha uzun boylu olanların organlarındaki daha aktif proliferasyonun malign dönüşüme yol açan mutasyonların gelişimine neden olabileceği düşünülüyor.”