7 Temmuz 2024

Akdeniz Haber Ajansı

Akdeniz'in Haber Portalı

Trakya’da üniversiteli gençler 8 ayda elektrikli araç üretti

Pandemi sürecinde, aldıkları izinle 8 ay boyunca atölyeye kapanan üniversiteli gençler, hünerlerini sergiledi.

Trakya Üniversitesi bünyesinde 2013 yılında kurulan Pehlivan Team ekibi, 9 yılda birçok çalışmaya imza attı. 2014 yılında ürettikleri güneş enerjili araçla farklı yarışlara katılarak dereceler alan, 2016’da ise ‘Pehlivan Elektrak’ ismiyle elektrikli araç üreten takım, bu başarılarını bir üst seviyeye çıkarttı.

8 AY BOYUNCA ATÖLYEYE KAPANDILAR

2020’de yeni bir araç için kolları sıvayan takım, pandemi nedeniyle sokağa çıkmayınca valilik ve üniversiteden özel izin alarak atölyeye kapandı. 8 ay boyunca gece-gündüz çalışan ekip, ortaya yeni bir elektrikli araç çıkardı.

Trakya’da üniversiteli gençler 8 ayda elektrikli araç üretti ViDEO

https://videonuz.ensonhaber.com/player/?ID=230544&w=620&h=360

Trakya da üniversiteli gençler 8 ayda elektrikli araç üretti #1

“UYUMADAN 48 SAAT ÇALIŞTIĞIMIZ OLDU”

Tasarladıkları yeni aracın 85 kilometre hıza çıkabildiğini söyleyen makine mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi takım kaptanı Enes Çetin, “Pandemi süreci, bizim için biraz zorlu oldu. Herkes dışarı çıkamıyordu. Yasaklarda valilikten ve okulumuzdan izin alıp, atölyemizde çalıştık. Çok zorlu bir süreç geçirdik, gelemeyenler, hasta olanlar oluyordu. Bu süreç bizim için zor geçti. Günlerce, saatlerce, belki hiç uyumadan 48 saat çalıştığımız zamanlar oldu. Yaklaşık 8 ay boyunca yeni aracı üretmek için çalıştık. Hafta sonları çalışıyorduk. Bazen hafta sonu bile yetmiyordu.

KARARLAR ORTAK PAYDADA BİRLEŞTİ

Tasarım, mekanik ve gövde diye farklı ekiplerimiz var. Tasarımla başlayan süreçte, her arkadaşımızın fikrini ortaya koymasından sonra ortak bir noktada karar veriyoruz. Tasarım şartnameye uygun şekilde yapıldıktan sonra gövdeyle beraber aracın kalıbını çıkarıp, kalıptan aracı üretiyoruz. Sonrasında da gerekli aksamları, teknik çizimlerle yapıp aracımıza entegre ediyoruz.