13 Temmuz 2024

Akdeniz Haber Ajansı

Akdeniz'in Haber Portalı

Trakya, yer altı ve yer üstü suyunda kuraklık yaşıyor

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta, geçen hafta İstanbul’un son 50 yıldır ilk kez iyi düzeyde kar yağışı aldığını belirterek, bu durumun yer altı ve yer üstü sularına da önemli ölçüde katkı sağlayacağını söyledi.

İstanbul’daki barajların doluluk oranlarının yüzde 55’ler civarında olduğunu belirten Orta, “Geçmiş yıllara baktığımızda bu tarihte yani daha önceki yıllarda bu barajların yüzde 70-80 düzeyinde dolu olduğunu da görmüştük, 30’lara düştüğü de vakidir. Bu vesileyle İstanbul’da bu son yağışların o bölgedeki sıkıntıyı önemli düzeyde azaltacağını düşünüyorum.” dedi.

“CİDDİ BİR ISINMA YAŞIYORUZ”

İstanbul’a oranla Trakya’da durumun çok farklı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Orta, açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

“Trakya’nın ortasında kalan ki, Orta Trakya diyebileceğimiz, bizim yıllardan beri bütün idarecileri uyarmaya çalıştığımız, tehlikeli dörtgen diye bahsettiğimiz Çerkezköy, Çorlu, Lüleburgaz, Muratlı dörtgeni ciddi bir kuraklık yaşıyor. Ben bunu buraya yüklenen sanayiye bağlıyorum ve ciddi bir ısınma yaşıyoruz bu bölgede. Yani bu bölgedeki sıcaklıklar geçmiş yıllarla kıyasladığımızda 1-1,5 santigrat derece daha yükseldi.

Trakya, yer altı ve yer üstü suyunda kuraklık yaşıyor #1

“YETERLİ BESLENME YOK”

Bu da yağışları etkiledi ve bizim an itibarıyla bu bölgede hem yer altı sularımızda hem de yer üstü su kaynaklarımızda önemli bir beslenm